O gminie

Gmina Barczewo to urokliwe, czyste, przyjazne i piękne miejsce do zamieszkania i prowadzenia biznesu. Przecina ją z zachodu na wschód droga krajowa nr 16, która jest jedną z głównych dróg Regionu Warmii i Mazur. Barczewo jest pierwszym miastem na trasie z Olsztyna w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich. Przy DK 16 poczynając od granic Olsztyna jest zdumiewająca ilość terenów inwestycyjnych, czekających dziś jeszcze na swój czas, by zacząć funkcjonować jako tereny przyjazne biznesowi.
Na teren gminy Barczewo składają się 32 sołectwa.

Przez miasto przepływają dwie rzeki – Pisa Warmińska i Kiermas. Przerzucono przez nie 14 mostów, stąd Barczewo było nazywane warmińską Wenecją, małą Wenecją lub Wenecją Północy.

W 1877 roku w Barczewie urodził się jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Feliks Nowowiejski. Przy ulicy Mickiewicza 12 w dawnym domu rodziny Nowowiejskich mieści się Salonik Muzyczny – Muzeum poświęcone autorowi m.in Roty oraz Hymnu Warmińskiego.

Rokrocznie w Barczewie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. Festiwal uznany jest za jeden z najważniejszych w Polsce, został włączony do grupy siedmiu najwybitniejszych konkursów chóralnych – Grand Prix Polskiej Chóralistyki.

W listopadzie 2013 roku Barczewo zostało przyjęte do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Dobrego Życia Cittaslow.
Miastem partnerskim Barczewa jest miasto Hagen am Teutoburger Wald w Dolnej Saksonii.